Što je to CloudFlare i zašto ga koristimo?
CloudFlare je američka kompanija koja je specijalizirana za DDoS zaštitu i dopušta pristup svom Content Delivery Networku (CDN-u). Kako bi naša stranica bila što dostupnija i brža često se okrećemo CDN-u. CDN je mreža servera koja sprema dijelove vaše stranice na više geo-lokacija te vam kod pružanja sadržaja daje one najbliže trenutnoj lokaciji. Također CloudFlare pruža i besplatan SSL certifikat za vašu domenu.
Krenimo redom…
Kako bi konfigurirali CloudFlare zaštitu, moramo registrirati besplatan račun na www.cloudflare.com.
Nakon što smo kreirali račun, moramo se logirati u njega. Iz CloudFlare Dashboarda, odabiremo “Websites” u lijevom menu-u te zatim “Add Site” u centru ekrana.
Nakon odabira “Add site”, idemo na sljedeći korak:
Unosimo ime naše domene, smartehacks.org u našem slučaju te odabiremo “Add site” kako bi nastavili. Sljedeći je korak odabrati plan koji želimo koristiti. Možemo birati između nekoliko planova, ali za ovaj tutorijal mi ćemo odabrati “Free” plan.
Odabirom željenog plana “Continue” dugme postaje dostupno te nam omogućuje da idemo dalje.
Nakon što kliknemo na “Continue” CloudFlare provjerava dostupne DNS record-e za našu domenu te kreira DNS zonu. Nakon što je kreirao zonu dopušta nam da je pregledamo i eventualno dodamo DNS record-e koji nedostaju.
Morali smo dodati 2 CNAME recorda. CNAME koji pointa www.smartehacks.org na smartehacks.org i *.smartehacks.org koji pointa na smartehacks.org. Ovaj članak pretpostavlja da imate osnovna znanja o DNS-u i DNS record-ima. Sljedeći je korak promijeniti NameServere.
CloudFlare radi provjeru autoritativnih NameServera te nam govori koje vrijednosti moramo promijeniti. Za našu domenu potrebno je promijeniti ns01.1blu.de i ns02.1blu.de u gerardo.ns.cloudflare.com i kallie.ns.cloudflare.com. (Vrijednosti koje dobijete od CloudFlare-a mogu varirati)
Ovisno o hosting kompaniji koja “drži” vašu stranicu, proces promjene se može razlikovati, ali u pravilu svaka kompanija ima neku vrstu “DNS zone manager-a” ili “DNS manager-a” za upravljanje DNS zonama. Neke od popularnih hosting kompanija su: Hostinger, Bluehost ,GoDaddy, Nexcess, Namecheap.
Naš je izbor 1blu.de – Njemačka hosting kompanija s pristupačnim cijenama servera i domena. Odabir hosting kompanije ovisi o vašim preferencijama i zahtjevima. Promjena NameServera na 1blu.de radi se na sljedeći način:
Iako su cijene pristupačne, kontrolna im je ploča dostupna samo na njemačkom jeziku što bi moglo predstavljati problem za neke korisnike. (P.S. Zato imamo Google translate)
“Domainubersicht” nam dopušta pregled naših domena, mi odabiremo “smartehacks.org”. Otvaramo DNS zonu te unosimo vlastite NameServere, ili na njemačkom “Eigene Nameserver”.
Nakon promjene NameServera moramo pričekati neko vrijeme (DNS propagacija). To je vrijeme koje je potrebno kako bi promjene u DNS-u postale vidljive preko Interneta. Kako bi pratili napredovanje propagacije koristimo alate poput whatsmydns.net ili dnschecker.org.
Nakon promjene NameServera, vidimo da naša domena još uvijek koristi 1blu.de, ponavljamo test s dnschecker-om:
Dobivamo isti rezultat pa ćemo ponoviti isti test za nekoliko minuta. Nakon nekoliko minuta pokušavamo ponovo:
NameServeri sad pointaju na CloudFlare što znači da je propagacija počela. DNS propagacija ponekad može potrajati i do 72 sata.
Pošto je propagacija počela